Veliki gubici i apel salona venčanica

Foto: Venčanice Lola

Nemamo više od čega da platimo doprinose, niti da platimo kiriju, niti radnike, u takvoj smo situaciji da možemo samo da stavimo ključ u bravu, ukoliko nam država ne pomogne.

Zato je ovo vapaj za pomoć, svih nas iz cele Srbije, kažu predstavnice salona venčanica Srbije, koje od početka godine nisu imale posla, jer su svadbe, okupljanja i ceremonije, zbog izbijanja pandemije korona virusa, otkazane.

 

VAŽNO:  Nove mere zabrana okupljnja od 17. jula 2020. - uticaj na svadbe

 

U martu kada je trebalo da „počnu“ venčanja, u Srbiji je „počela“ korona. Kako objašnjavavaju predstavnice, njihov posao je sezonski, a sezona svadbi počinje upravo u proleće i traje do oktobra, a za vreme posta se ne radi.

Predstavnice salona venčanica već uviđaju da do kraja godine za njih neće biti posla.

– Sve je stalo do daljnjeg, najverovatnije do maja sledeće godine venčanja neće biti, a mi treba da preživimo – objašnjavaju.

Salon venčanica Sparkly Niš

Venčanice Sparkly Niš

 

Kozmetički tretmani pred venčanje

 

Došli smo do te situacije da više ne znamo kako ćemo. Držimo salone otvorenim, a niko od nas dinar jedan nije zaradio za ovu godinu – kažu predstavnice salona.

One se ne slažu sa merama od 18.000 koje im je država dodelila, i mole za adekvatniju pomoć – otpisivanje poreza i doprinosa.

Pomoć koju od države tražimo je da nam se otpišu porezi i doprinosi, da bismo mogli da opstanemo – ističu one i objašnjavaju da tokom ove godine nisu ništa zaradile, a sezona prolazi. U neizvesnosti su, jer ne znaju kada će venčanja ponovo početi da se održavaju, a samim tim i one da zarađuju.

 

Samo u Beogradu postoji pedesetak salona venčanica, ali su se apelu za državnu pomoć priključili saloni iz cele Srbije, pa je više od 130 njih u ovoj grupi i u istom problemu.

 

Svi saloni venčanica u Beogradu

 

Ne tražimo ništa nerealno, tražimo da preživimo ovaj period korone. Ne tražimo od države da pusti svadbe, niti da dozvoli slavlje, znamo kakva je situacija i znamo šta se dešava ovde i u svetu. Molimo državu da nam otpiše poreze i doprinose. Ukoliko nam to ne omogući, zatvorićemo, otići ćemo na biro, opet, na teret države – zaključuju one i ukazuju da su tri salona već zatvorena, i da će ih biti još ako im se ne pomogne.

Napominju i to da nemaju do čega da plate radnike, socijalno, da su u branši sve žene, a neke od njih i samohrane majke koje otplaćuju kredite i stanove.

 

Predstavnice salona venčanica Srbije kažu i to da su zahvalne državi na prethodnoj pomoći, u vidu pomeranja plaćanja doprinosa i 30.000 dinara, od kojih su platile struju, vodu, komunalije, radnike, i ostale dažbine.

 

Međutim, njima nije u interesu pomeranje plaćanja doprinosa, socijalnog i poreza, jer ih to čeka od janura sledeće godine, uz redovno plaćanje, a svadbi nema.

 

Naša branša je uvek radila, i za vreme ratova, i za vreme bombardovanja, a ovo sada je zaista vanredno stanje, atak na našu profesiju koja je stala. Te male pomoći, inekcije, znače jako malo – da preživimo, ali što se tiče ostalih troškova, ne znače nam ništa. Mi smo poreski obaveznici, a trenutno ne možemo ni struju za lokale da platimo, kamoli lokale – konstatuju one i  dodaju, da, kad sve krene, saloni venčanica su ti isti poreski obaveznici na koje će država moći da računa.

 

Ažurirano: 27. Jul. 2020.
Datum: 27. Jul. 2020.

Izvor: Danas